Cryotherapy Nedir?

Şeyma Subaşı’nın hikayesinde siz de görmüş olabilirsiniz. Paylaştığı bu Cryotherapy nedir ? Kriyoterapi (Cryotherapy) dondurma tedavisi veya soğuk oda şeklinde kullanılabilen pratik bir tedavi yöntemidir. Hipokrat vücuttaki iltihap ve ağrılar için buz ve kar tedavisi olarak da bahsetmiştir. Tüm vücut uygulamaları sağlık, güzellik ve kilo kaybı amacıyla yapılabilmektedir. Bölgesel uygulamalar ağrılar, ağrı ve yaralar için yapılabilmektedir. Sporcular da kaslarını diri tutmak ve daha iyi performans sergilemek için soğuk oda terapisini uygulamaktadır. Son zamanda ünlülerin de sağlık amaçlı olarak kriyoterapi yöntemine başvurduğunu duymaktayız.

3 dakika süren bu terapinin uygulanma sırasında yüzey sıcaklığı bir dakikadan daha az sürede eksi 30 dereceye kadar indiriliyor. Örneği soğuk odaya giren bir futbolcunun oksijen bakımından zengin kanı anında yorgun bacak kaslarına gidiyor. Bu şekilde de hızlıca yenilenme durumu oluyor ve tüm ağrı ve yorgunluklar giderilmiş oluyor. Birçok ünlü futbolcunun bu yöntemi kullandığı biliniyor. Eksi 65 ve eksi 110 derecelere kadar soğuk odalar kullanılmaktadır. Ağrıların giderilmesinde, uyku problemlerinin giderilmesinde, yaşlanmanın yavaşlatılmasında, fizyoterapi hastalarının iyileşmesinde ve ağrıların azaltılmasında kullanılır.

Aynı yöntem soğuk tedavisi adıyla da bölgesel olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Siğiller, güneş lekeleri, akneler, tırnak batması gibi durumlarda da bölgesel olarak tedavi uygulanmaktadır. Özellikle siğil tedavisinde kriyoterapi en etkili yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntemle siğil dondurulur ve yok edilir. Rahim ağzı yarası gibi durumlarda da bu yöntem oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu yöntemin anestezi gerektirmemesi ve cerrahi yöntem olmaması en büyük avantajları arasındadır. İşlemler -180 dereceye kadar inen sıcaklıklarda yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir