Tavuğu Asla Yıkamayın!

Dikkat! Bu konu hayati önem taşıyor. Eğer okuyacaklarınızı daha önce duymadıysanız ve bilmeyenler olduğunu düşünüyorsanız lütfen paylaşın.
Çiğ tavuk yıkanır mı?
Yemek pişirirken hijyenden asla ödün vermeyiz. Su ile yıkanan her şeyin temiz olacağına inanırız ancak yıkanmayacak şeylerin başında tavuk gelir. İngiliz sağlık ve beslenmem uzmanları, çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısında bulundu.
Dünya genelinde araştırma yapılan insanların %44’ü tavuğu pişirmeden önce yıkadıklarını ifade ediyor. Tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgâhına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söylüyor.İngiltere’de her yıl yaklaşık 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalanıyor. Elbette ki Türkiye’de de bu hastalığa yakalananlar var. Kampilobakter enfeksiyonun temel nedeni kümes hayvanları.

Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor. Bu durumlarda mutlaka hastaneye gidin.
Durum gerçekten ciddi. Lütfen bilmeyenleri de uyaralım.

Bir yorum

  1. maalesef bu uyarıyı dikkate alamam.tavugu yıkarken neden etrafa su sıçrar anlamış değilim bazı parcalar kanlı kanlı öylemi pişkin saçma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir