Çocuk Eğitiminde Yapılan Hatalar

Çocuğunuzu kusursuz olarak büyütmek isterken hata yapabileceğinizin farkında mısınız? Belki de doğru bildiğiniz yanlışları yapıyor olabilirsiniz. En başta çocuğun da bir birey olduğunu ve kendi karakterinin olduğunu unutmayın. Her ne kadar küçük bir birey olsa da düşüncelerine değer verildiğini hissetmesi gerekir. “Sen küçüksün, anlamazsın.” gibi cümleleri kurmamalısınız. Onunla konuşurken onun seviyesine inmelisiniz.

Çocuklar her şeyi merak eder ve öğrenmek isterler. Unutmayın ki kimse doğuştan öğrenmiyor bazı şeyleri. Sizin de yıllar önce bir çocuk olduğunuzu aklınıza getirin. Sorduğu sorulara mantıklı açıklamalar getirin. Evet, bazen olmayacak sorular sorabiliyorlar. Bu soruları da onun dilinden anlatmaya çalışın.

Çocuklar her gördüklerini isteme eğilimindedir. Bir oyuncak, bir eşya, bir yiyecek veya bir kıyafeti isteyebilirler. Her istediğini anında almayın. Çok paranız olsa dahi bazı şeyleri almamalısınız. Hayatta her zaman istediklerini elde edemeyeceğini öğrenmesi gerekiyor. İleride karşısına çıkacak zorluklara karşı güçlü olmayı böylece öğrenir. Aksi takdirde doyumsuz, mutsuz çocuklar yetiştirmiş olursunuz. Sürekli öğüt vermek de doğru olmaz. Örneğin, sürekli “Kitap okumalısın.” demektense akşamları kendiniz kitap okumaya çalışın ki sizi örnek alsın. Çocuklar soyut kavramları anlayamaz. Onlara göstermek gerekir. Bu yüzden önce siz yapmalısınız.

Çocuğunuza bir söz verdiyseniz onu mutlaka tutmalısınız. İsteklerini eğer gerçekleştirmeyecekseniz “Tamam.” demeyin. Bu onda güvensizlik oluşturur ve sizi örnek almasına neden olabilir. O da önüne gelene söz verir ve tutmaz.

Çocuklarınızı başkalarının yanında eleştirmekten vazgeçin. Özellikle değer verdiği insanların yanında onun kötü davranışlarını anlatmayın. Utansın diye düşünüp anlatırsanız bu davranışını değiştireceğine içine kapanık tuhaf bir insan yetiştirmiş olursunuz. Sürekli kompleks sahibi bir insan haline gelir.

Ve son olarak, çocuklar kendilerini özel hissetmek ister. Anne ve babasının onu sevdiğini görmek ister. Belki çalışan bir ailesiniz ancak eve geldikten sonra çocuğunuza ayıracağınız az bir vakit bile ona yetecektir. Çok zaman geçirip boş geçirmektense kaliteli zaman geçirmek daha önemlidir. Örneğin tüm gün evde yan yana oturup televizyona bakan anne çocuğun geçirdiği zaman mı önemlidir? Yoksa bir saatini birlikte yazı yazıp resim çizerek geçiren oyun oynayan ailenin mi zamanı daha kalitelidir? Çocuklara değer verin. Onlar sizin geleceğe bırakacağınız en büyük eserdir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir