Çocuğun Evlatlık Olduğu Ne Zaman Söylenmeli?

Çocuğu olmayan aileler aralarında anlaştıkları takdirde, bazı şartları yerine getiriyorlar ise evlatlık edinebilirler. Türkiye sınırları içinde evlatlık edinebilmek için gerekli koşulların başında; eşlerin en az beş yıldan beri evli olmaları veya her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş bulunmaları geliyor. Evlat edinecek kişi veya eşlerin, evlat edinilenden en az 18 (on sekiz) yaş büyük olması da diğer bir kural. Evlat edinenin en az ilkokul mezunu olması şeklinde özellikler aranır. Belli aşamalardan geçtikten sonra edinilen evlat büyüyecek ve yıllarla birlikte, ona evlatlık edinilmiş olduğu ve gerçek ailesinin olmadıklarının söylenmesi gerekiyor.

evlatlik

Çocuğa evlatlık olduğu ne zaman söylenir?
Küçük yaşlarda evlatlık edinilen çocuğun, en azından söylenenleri anlayabilecek, mantıklı düşünebilecek yaşa gelmiş olması gerekir. Çok fazla beklemek de doğru değildir. Evlatlık olduğunun söylenmesi için en uygun zaman, okula başlamadan önceki yıl olabilir. Her çocuk için kesin olarak bir zaman olmasa da, evlatlık olduğunu kendi anne babasından duyması önemlidir. Yabancı birinden duyması onu olumsuz etkileyecektir.

Çocuğa evlatlık olduğu nasıl söylenir?
Evlatlık olan çocuğa, çocukların nasıl dünyaya geldiği kabaca anlatılabilir. Bazı çocukların annelerinin karnından, bazılarının ise annelerinin kalbinden doğduğu söylenebilir. Onun çok güzel olduğu ve güzel çocukların içinden seçilerek alındığı ve çok sevildiği anlatılarak inandırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir