Cep Telefonunu Çocuklardan Uzak Tutun

Türk Radyoloji Derneği Görüntüleme Fiziği ve Güvenliği Çalışma grubu Başkanı Prof. Dr. Orhan Orhan Uyar, başta cep telefonu gibi sinyal alıp gönderebilen elektromanyetik cihazların masum olduğunun kanıtlanmadığını belirtti ve çocukların eline cep telefonunun verilmemesi gerektiğini ekledi.

Son yıllarda cep telefonu gibi cihazların sağlığı tehdit ettiğine dair yayınların arttığına da dikkat çeken Prof. Dr. Oyar, “Bu aletlerin uzun vadedeki etkilileri bilinmiyor. Cep telefonu ve tablet gibi cihazların fazla kullanılmasına bağlı olarak yıllar içinde beyin dokusunda bir takım fiziksel değişimler meydana geldiğini biliyoruz. Özellikle çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda cep telefonlarının tutulduğu kulak tarafındaki beyin dokusunda hasar yaptığına ilişkin bulgular var. Hatta çocukların yaşı ne kadar küçükse sinyaller o kadar derine indiği ve hasara uğrattığı yönünde yayınlar mevcut. Bu sebeple de bu cihazların zararsız olduğunu söyleyemeyiz.

Yetişkinlerin telefonla konuşurken kulaklık takması, cep telefonlarının gece yatarken aynı odada tutulmaması ve çocukların eline verilirken kapatılması bu konuyla ilgili olarak alınabilecek önlemlerdir” şeklinde açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir