Çamaşırlardaki Tehlike!

 

Biz hanımlar, tüm çamaşırlarımızı makinede yıkıyoruz. Özellikle iç çamaşırlarımızı yıkamada daha bir özenliyiz. Sağlığımızı etkileyeceği için iç çamaşırlarımızı yüksek sıcaklıklarda yıkamaya çalışıyoruz. En az 60 derecede yıkanması gerekiyor, diye biliyorduk ancak öyle bir iddia ortaya atıldı ki ne yapacağımızı şaşırdık..

Mikrobiyoloji uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre, makinede iç çamaşırlarımızı yıkadığımızda , koli basili adı verilen kalın bağırsak bakterileri suya karışırıyor ve diğer giysilere bulaşıyormuş.

Kıyafetlerimizi yıkadığımızda kirlerini arındırabiliyoruz ancak bakterilerin yayılmasını engelleyemiyoruz. Bunu önlemenin tek yolu, çamaşırları 150 derecede yıkamak ve en hızlı şekilde kurutma makinesinde kurutmak. Çamaşırlarınızı 150 derecede yıkadığınızda ne hale geleceğini siz düşünün! Çoğu makinede bu sıcaklık ayarı yok. Eğer olsa da çamaşırlar kullanılmaz hale gelecek.. Ve yüksek sıcaklıkları kullanmak da elektrik faturalarına ayrıca yansıyor. Yani ne kadar yüksek sıcaklıkları kullanırsanız faturanız o kadar yüksek gelecek..

Özetle, bakteri dolu giysiler giyiniyoruz ama bu kaçınılmaz bir durum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir