Buhar Makineleri Gerekli Mi?

Anneler ve babalar çocukları için en sağlıklı ortamı oluşturmak ve onları en iyi koşullarda büyütmek isterler. Özellikle sonbahar kış aylarında camlar kapalı kalabilir. Elbette zaman zaman havalandırma yapılır ancak genelde ortam kapalıdır. Bir de evler sobalarla, peteklerle ısıtılır. Isınan evde hava kurumaya başlar. Burun içlerinde kuruma ve nemsizlik oluşur. İçeride hava sıcaklığı neredeyse 28-29 dereceleri bulabilir. Bu ortamda zaten nefes almak zor hale gelir.
Çocuklu olan evlerin daha sıcak olduğunu bilirsiniz. “Aman hasta olmasınlar, üşütmesinler.! düşüncesiyle ev ısıtılır da ısıtılır.. Oysa ki ideal ortam sıcaklığı 23 derecenin üzerine çıkmamalıdır. En konforlu sıcaklık 20 derece olsa da çocuklu evler için 22-23 derece olmasında sakınca yoktur.

Bakteriler veya hastalıklar için en uygun yayılma sıcaklıkları yüksek sıcaklıklardır. Nasıl ki yoğurdun tutması için onu sıkıca sarıp sıcaklığını muhafaza etmesini sağlıyorsak evimiz için de aynı şey geçerlidir. İyi yapıyoruz derken çocuklarınızı elinizle hasta etmeyin. Evde mutlaka bir sıcaklıkölçer bulundurun.

Buhar makineleri evin kuru ortamını dağıtmak için kullanılsa da nem artışına sebep olurlar. Nemli ortamlar bakterilerin en sevdiği ortamlardır. Hastalıklar, sıcak ve nemli ortamlarda kolayca yayılabilirler. Bu yüzden kesinlikle -özel doktor tavsiyesi olmadıkça- buhar makinelerini kullanmayın!
Sağlıklı günler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir