Böcek Isırığına Krem Sürmeyin

Böcek Isırığına Krem Sürmeyin

Yaz aylarında çoğunlukla dışarıda oynayan çocuklar böcek ısırığına yetişkinlere göre daha fazla maruz kalmaktadır. Böcek ısırığı durumunda ne yapacağımızı bilemiyor olabilirsiniz.

Böcek ısırması söz konusu olunca ilk etapta bol su ve sabunla ısırığın olduğu bölge iyice temizlenmeli. Kaşıntıyı azaltmak için ise karbonatlı su ya da kaşıntı losyonu sürmek yerine parmağınızla 10 saniye kadar bastırarak kaşıntıyı geçirebilirsiniz. Buz, amonyaklı su ve kompres de yapılabilir.

Eğer kaşıntı çok şiddetli ise ancak o zaman hekime başvurarak krem kullanılmalı. Kırsal alanlarda çocuk uyutulurken bütün pencereler kapatılmalı ve çocuk giydirilmeden önce iyice kontrol edilmelidir. Piknik alanlarında ise parlak renkli, kolu ve bacağı açık kıyafetler giydirilmemelidir. Arı sokması çocuklar ve bazı yetişkinler için hayati risk taşıdığından mutlaka o bölge bol soğuk su ile ve sabunla yıkanmalıdır. Eğer vücutta şişme ve kızarma başlıyorsa internetten çözüm aramak yerine mutlaka durum ciddiye alınıp bir hekime başvurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir