Beyni Bozan Yiyecekler Unutkanlık Sebebi

Büyük şehirlerde koşturma içinde geçen rutin hayata bir de stres eklenince unutkanlık, dikkat sorunları ortaya çıkabiliyor. Hafızamızı güçlendirebilmek için beyin egzersizleri yapmaya çalışırken, bulmacalar çözerken acaba yediklerimize dikkat ediyor muyuz? Belki de hafıza problemlerimizin nedeni yediklerimiz olabilir. Amerikan Nöroloji Akademisi tarafından yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Çalışmada, 4 gün boyunca kahvaltıda yüksek yağlı ve şekerli yiyen katılımcıların verileri incelendi. Yağ ve şeker içeren beslenme programının kişinin düşünme ve hatırlama gibi becerilerini kötü yönde etkileyerek bilişsel sağlığını bozduğu belirlendi. Bu yüksek yağlı diyetin beş gün boyunca tüketildiğinde, dikkat ve hafıza fonksiyonunun yanı sıra ruh hali değişimlerine de yol açtığını gösterdi.

Hayatlarından şekeri çıkaranlar eskisinden daha iyi hissetiklerini söylüyorlar.
Şekersiz 21 gün diyeti adıyla yaygınlaşan diyeti uygulayanlar zor da olsa bunu başarıyorlar. Neden 21 gün?
Çünkü, bilimsel olarak; bir davranışın, bilinçaltımıza yerleşip, alışkanlığa dönüşmesi için gerekli olan minimum uygulama süresi 21 gün. Bu yüzden de bu programın süresi en az 21 gün.

21 gün boyunca uzak durulması gerekenler

Beyaz veya esmer şeker ve bunları içeren kek, kurabiye, çikolata, pasta, dondurma, meyveli yoğurt, puding, şekerli çay-kahve, meşrubat vb. yiyecekleri tüketmiyoruz.
Şeker olarak yalnızca günde 2-3 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez veya 2 kare (10 g) bitter çikolata tüketebilirsiniz.
Beyaz ekmek, hamur işleri, makarna, börek-çörek, simit, poğaça, bisküvi, kek, kurabiye gibi beyaz un ve nişasta içeren yiyeceklerin hiç birisini satın almıyoruz ve tüketmiyoruz.
Tahıl olarak; tam buğday ekmek, tam çavdar ekmek, yulaf ezmesi, bulgur, kinoa, karabuğday, tam buğday makarna tüketiyoruz. Tam buğday unuyla poğaça, ekmek vs. yapıp onları da tüketebilirsiniz.
Ayrıca bunun yanı sıra; cips, kola, bisküvi, çikolata, gofret, kraker, paketli dondurmalar, meyve suları gibi abur cubur yiyeceklerin hiç birini,
Ve alkollü içecekleri tüketmiyoruz.
Günde 2.5-3.5 litre su içiyoruz.
Sigara içenler yapabiliyorsa tamamen bırakıyor, yapamıyorsa sayıyı yarıya düşürüyor.
Kahve günde maksimum 2 fincan içiyoruz.
Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş veya başka bir egzersiz yapmayı da ihmal etmiyoruz.
Günde ortalama 6-8 saat uyuyoruz. (diyetisyenmelda.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir