Bebeğinize Uyku Arkadaşı

 

“Uyku arkadaşı” bebeğiniz uykuya dalarken yalnız olduğunu hissetmemesi için düşünülmüş çeşitli ürünlerdir. Bebeklerde bağlanma ihtiyacı ortaya çıkmaya başladığı dönemlerde ona bir uyku arkadaşı edinebilirsiniz.

Uyku arkadaşı yeni ortaya çıkmış bir icat değil. Yıllardır büyüklerimiz farkında olmasa da bunu aslında biliyorlardı. Eskiden piyasada hazır olarak satılan ürünler yoktu. Çocuklar bağlanma güdüsüyle bir oyuncağı yanına alıyor, ondan ayrılmak istemiyordu veya sevdiği yumuşak bir battaniyesini, annesinin bir tülbentini kendisine uyku arkadaşı yapıyordu. Aslında buraya siz onu uyuturken yanında ne varsa onu uyku ile bağdaştırması söz konusu.

Avrupa’da uyku arkadaşları uzun yıllardır satılıyor. Genelde dört köşeli olan ve her köşesinde çocuğun oynayabileceği nesneler bulunuyor. En yumuşak, zararsız malzemelerden yapılan ürünlere “Dudu-Dodo” gibi isimler veriliyor. Bebekler ilk aylarda bu oyuncaklarla çok ilgilenmese de her uyuyacağında yanında bulunduğu için zamanla o olmadan uyuyamaz hale gelecektir. Tabii ki o oyuncağı kaybolursa kıyametler kopacaktır. Kirlendiğinde yıkamak istediğinizde elinden alamama ihtimaliniz de var. Bu yüzden bir yedeğini de edinmelisiniz.

Çocukların Dudu’ya olan bağlılığı 6-7 yaşına kadar devam edecektir. Bu yüzden iyi bir ürün seçmelisiniz. Aşağıda birkaç örnek var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir