Bademcik Taşı ve Ağız Kokusu

Ağzınızın kokması toplum içinde kötü karşılanacak bir durum. En yakınınız bile ağzınızın kokmasından rahatsız olabilecektir. Ağız kokusunun birçok sebebi mevcut ancak bu en şaşırdığımız etkenlerden biri. Ağız kokunuzun sebebi bademcik taşı adı verilen birikinti olabilir.

Bademciklerin üzeri yarık şeklinde olduğu için bu yarıkların içinde birikintiler oluşabiliyor. Yemek veya ölü hücrelerden oluşan bu birikenler zamanla bademcik taşına dönüşebiliyor. Magma adı verilen bu taşlar ağızda kötü kokuya sebebiyet veriyor. Endişelenmenize gerek yok, bu taşlar da tıpkı diş taşı gibi kolayca temizlenebiliyor.

Bu taşlar koku oluşturduğu gibi boğazda batma hissi ve ağrı da oluşturabiliyor. Sarı, gri, beyaz renkte olabilken bu yapı peynir görünümündedir. Bu taşların büyümesi bademcik tümörü ile karıştırılmasına dahi sebep olabiliyor. Eğer ki bademcikleriniz normale oranla daha büyükse daha çok birikinti oluşmasına elverişli olacaktır.

Eğer ki çok fazla şikayet yoksa bu taşları kendiniz temizleyebilirsiniz. Ilık tuzlu suyla yapılan gargara ile temizlemek mümkün olabilmektedir. Kulak çubuğu ile dahi taşlar temizlenebilmektedir. Soda gibi gazlı bir içeceği bir süre bekleterek de taşın düşmesini sağlayabilirsiniz. Daha ileri boyutlara ulaşması durumunda özel doktor müdahalesi ile birlikte temizlenecektir. Operasyon sırasında bu boşlukların düzleştirilerek bir daha partikül birikmeyecek şekle getirilmesi işlemi de lazer ile yapılmaktadır.

Bol su içmek, ağız hijyenine dikkat etmek, ılık su ile gargara yapmak, yiyecekleri iyice çiğneyerek yutmak bu taşların oluşmasını azaltacaktır. Eğer ki sürekli taş oluşuyorsa süt ve süt ürünleri tüketimi azaltılmalıdır. Siz de bademciklerinize gözle bakarak bu peynirimsi taşları kolayca görebilirsiniz ve gerekli olan önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir