Arnavut Kremi Nedir?

Arnavut kremi veya Aklık kremi de denilen kreme yoğun ilgi gösteriliyor. Amacı, cildi beyazlatmak olan kremin geçmişi Osmanlı zamanına kadar dayanıyor. Balkan göçmenlerinin icat ettiği söylenen kremin, cilt kızarıklıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Arnavut Kremi ne işe yarar?
Ciltteki kızarıklık ve lekeleri geçirdiği iddia edilen krem, aynı zamanda cilt tonunu da eşitliyor. Aklık kremi denmesinin sebebi de, beyaz bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından kullanılması. Osmanlı zamanında, beyaz cilde sahip olan kadınlar beğeniliyordu. Kadınlar güneşten kendilerini sakınarak, beyaz kalmak istiyordu. Şimdi ise bronz bir ten idealize ediliyor.

arnavut kremi aklik kremi

Aklık kreminin, aynı zamanda; cilt kırışıklıkları, sivilceler, lekeler ve kuruluğa da iyi geldiği söyleniyor. Arnavut kremi iyi bir nemlendirici olsa da, doğal içeriğe sahip olanını bulmak oldukça zor.

Kremin içeriğinde; lanolin, vazelin, beyaz kil, neven yağı ve portakal suyu bulunuyor.

Aklık kremi nereden alınır?
Aklık kremini, internet üzerinden, kozmetik mağazalarından veya eczanelerden satın alabilirsiniz. Piyasada birçok marka, aklık kremi üretirken, dikkat etmeniz gereken içeriğinde cıva barındırmamasıdır. Cıva kanserojen bir madde olduğu için içindekiler kısmına bakmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir