Apartmanlarda Yaşam

Günümüzde toplu konutlarda yaşam devam ediyor. Yaşamak deyip geçmeyin herkesin başarabileceği bir iş değil. Memleketin çeşitli yerlerinden gelip de yabancı insanlarla bir arada yaşamaya başlamaya çabuk adapte olunmuyor. Kendine ait olan tek katlı evlerinde yaşamaya alışık insanlarımız apartmana gelince ne yapacağını şaşırıyor.

Müstakil evinde eline geçeni camdan dışarı atmaya alışan insanlar aynı şeyi apartman camından da atmaya kalkınca kavgalar baş gösteriyor. Tabii üst katlarda bir sürü insan bulunduğundan bu pislikleri atan kişinin tam olarak kim olduğu bilinemiyor. O, suçu üstündeki atıyor. Diğeri diğerine atıyor derken tartışmalar oluyor. Özellikle kültürel alışkanlıklarını devam ettiren insanlar sofra bezlerini camdan silkeleyince de camların önü ekmek kırıntıları ve yemek artıklarıyla doluyor. Hele bir de taradıkları saçlarını camdan aşağı atarlarsa ve bu bir de sizin camdan içeri girerse katlanılamayacak bir hale gelir.

Lütfen medeni bir ortamda yaşadığınızı unutmayın. Apartmanların belli kuralları vardır ve bu kurallara uyun. Başkalarıyla birlikte yaşamanız gerektiği gibi davranın.

Bazı apartman kuralları:

*Balkonlardan ve merdiven boşluklarından çöp atmak, halı, kilim, sofra bezi vs. silkelemek yasaktır.

*Balkonlarda yukarıdan aşağı halı, kilim, yorgan, battaniye vs… asılıp sarkıtılması, balkonlardan aşağı su akıtılması veya damlatılması yasaktır.

*Balkonlarda ve cam kenarlarında çiçek, saksı, çamaşırlık vb. gibi hareketli malzemelerin bulundurulması bunların düşmesi neticesinde insanlarda ölüm, yaralanma, araçlarda ağır hasarlara neden olabileceğinden koyulması yasaktır.

*Kapı önlerine çöpler mutlaka belirtilen saatlerde çıkarılacak ve çöpler mutlaka sağlam poşet içinde ve ağzı bağlanarak bırakılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir