Ambalajlardaki İTX Maddesi

İTX maddesi baskı sırasında ortaya çıkan zararlı bir maddedir. Ahmet Maranki ülkemizde birçok hazır ambalaj ürünlerinde bu zararlı maddenin bulunduğunu açıkladı. Nestle’nin İtalya fabrikasında ambalajlı olan süt ürünlerinin, bebek mamalarının paketlerinin üzerinde İTX maddesi bulunduğunun anlaşılması üzerine ürünler geri çekilmiş. Türkiye’de de endişeye neden olunca yayılan söylentiler üzerine şu açıklamalar yapıldı:

Son günlerde bazı basın-yayın organlarında Nestle İtalya’nın süt ürünleri ile ilgili çıkan haberler üzerine bir açıklama yapma gereği duyduk.  İtalya kaynaklı haberlerde sözü edilen süt paketlerinin ambalaj baskısı, ITX (Isopropylthioxanthone) adı verilen bir mürekkep bileşenini içermektedir.

Söz konusu baskı tekniği, bu alanda üretim yapan tüm gıda firmaları tarafından da halen kullanılmaktadır. Nestle, tedbiren, bu yöntemle ambalajlanmış tüm süt ürünlerini geri çekme kararı almış ve çok hızlı bir şekilde uygulamaya koymuştur. Nestle İtalya, tüketici sağlığına verdiği önem gereği ITX maddesinden kaynaklanan sorun nedeniyle sektördeki firmalara örnek olmak üzere ürününü piyasadan çeken ilk firma olmuştur. Hemen ardından da, benzer sorunların tekrarlanmasına mahal vermemek amacıyla baskıda yöntem değişikliğine gidilmiştir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz baskı tekniği ve ITX maddesi, Türkiye’deki hiçbir üründe kullanılmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’deki süt ürünlerimizle ilgili tüketicilerimizin herhangi bir kaygı duymasına neden yoktur.

Nestle, pek çok gıda kategorisinde dünya lideri olan, en hijyenik ve en sağlıklı koşullarda üretim yapan ve tartışmasız bir kalite güvence sistemine sahip olan bir gıda firmasıdır.ürünlerimiz defalarca pek çok farklı kalite kontrollünden geçirilmekte ve dünyada 120’den fazla ülkede güvenle tercih edilmektedir.

Bu arada Anadolu Ajansı’nın Brüksel mahreçli 23/11/2005 tarihli haberi da aşağıdaki gibidir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere, AB Gıda Güvenliği Kurumu, sütlerin sağlık tehdidi içermediğini bildirmiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklamaya olduğu gibi yer vermeyi gerekli gördük.

Saygılarımızla,
Serhat Oran
Nestle© Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi
ve Kurumsal İlişkiler Direktörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir