Aktif Karbon Modası

Trend haline gelen aktif karbon ile yüz maskeleri, diş macunu, ekmekler ve hatta limonatada dahi kullanılmaya başlandı. Kullanım alanları her geçen gün artıyor ve ilginç bir hal alıyor.

Sosyal medyanın etkisi ile her şey yeni bir akım haline gelebiliyor. Siyah dondurma, siyah yüz maskesi, siyah diş macunu, siyah ekmekler her yerde görülmeye başlandı. Bu siyah rengin kaynağı olan aktif karbon trend haline gelmeyi başarmıştır. Beslenme ve cilt bakımı gibi birçok yerde kullanılan ve sağlıklı bir uygulama olan aktif kömür zehirlenme tedavilerinde de kullanılıyor.

Odun kömürünün gözenekli hali olarak tanımlanan bu kömür çoğunlukla Hindistan cevizinden üretilmektedir. Diş macunu ve yüz maskesi gibi şekilde kullanımı sonrası çok daha popüler hale gelmiştir. Aktif karbonlu dondurma ve ekmek gibi ürünlerin yapılması da en son görülen şeklidir.

Aşırı ilaç zehirlenmesi ve yiyecek zehirlenmelerinde panzehir olarak kullanılabildiği biliniyor. Dünya sağlık örgütü zehirlenme ve toksinlere yardımcı olma özelliği bulunduğu için temel ilaç olarak kabul etmektedir. Şişkinlik ve gazdan kurtulma gibi amaçlarla da kullanıldığı bilinmektedir. Deride kullanıldığında toksinleri çıkarmakta cildin nefes alması için gözenekleri açmaktadır. Dişlerde leke çıkarma ve beyazlatma özelliği vardır. Deodorant ve terlemeyi önleyici bir ürün olarak da karşımıza çıkması beklenmektedir.

Yenebilir şekli bulunan aktif kömür çok su emebileceği için kullanan kişilerin bol su içmeleri tavsiye edilmektedir. İlaç üretiminde kullanılan bu kömürün böbreklere ve karaciğere faydalı olduğu bilinmektedir. Zayıflama etkisi olduğu söylense de bu doğru değil ve kanıtlanamamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir