Acı Biber Yemek İshal Yapar Mı?

Acı yemek bazıları için keyifli olsa da bazı kişiler için ise ızdırap olabiliyor. Size acı biberin dokunduğunu hissediyorsanız bu doğru olabilir. Acı biber yemek ishal yapar mı ?Acı biber gibi baharatlar ya da acı turşu biber gibi yiyecekler kapsaisinoidler ve kapsaisin adı verilen bir madde içerirler. Bu madde de mide, bağırsak hareketlerini uyarır ve ishale neden olabilir. Yani bağırsakların çalışmasına ve temizlenmesine neden olduğu da söylenebilir.

aci biber yemek ishal yapar mi

Bünyenin alışık olmamasıyla acı yemek bazı insanlar için eziyete dönüşürken bazıları için ise sıradan bir hal alabiliyor. Bazı insanlar acı bibere karşı daha dayanıklı, hatta acı yemek onlar için bir zevk. Ancak bazıları acıya karşı daha hassas olabiliyor. Acı yemek ishal yapar mı ?

Bazen insanlar çok fazla ishal olabildiği gibi sebebini de bulamayabiliyor. Bu ishalin sebebi de çok acı yiyeceklere alışık olunmaması olabiliyor. Eğer ki çok ishal olan birisi iseniz ve çok fazla acı biber baharatı ya da turşu biber tüketiyorsanız azaltınız veya komple tüketmekten vazgeçiniz. Olur olmaz yerde ishal olmak zor bir durum olduğu gibi zaman kaybına da sebep olabiliyor.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir