Sütüm Bebeğime Yetiyor Mu?

Bebeklerimizin büyüdüğü, bizimle beraber yemekler yediği günlerin hayalini kurarız. Bunu yaparken de kurallara göre hareket etmeli, hatalara düşülmemelidir. Anne sütü ve ek gıda konusu önem verilmesi gereken konulardan biridir.
Bebeklerin beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü olmalıdır. Bu 6 ay içinde su bile verilmemeli, bebek tüm gereksinimlerini anne sütünden almalıdır.
“Sütün yetmiyor!” diye tutturan eş-dost-kayınvalideden uzak durularak emzirmeye devam edilmeli. “Mama ver, sütün yaramıyor!” diyenlerin yanından ise koşarak kaçmakta fayda var. Zira hiçbir mama anne sütünün yerini tutmaz. “Anne sütüne eşdeğer!” ifadesi ise tam bir safsatadır. Unutmayın ki süt, bebek emdikçe ve dengeli beslendikçe çoğalır. Anne olarak buna siz karar verin ve kimseyi dinlemeyin. “Sütüm yaramıyor.” demek ise bir süte yapılacak en büyük hakarettir. Bebeğin kilosunun biraz da onun vücut yapısına, genetiğine bağlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Mümkün olduğunca anne sütünü artırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verin. Hurma, incir ve su üçlüsünü hayat şekliniz haline getirin.
Sütün yetmediğini düşünüp mama takviyesine başlarsanız mama daha tok tutacağından anne sütü alımı azalacak ve zamanla anne sütü tükenecektir.
Ayrıca mamanın biberondan sorunsuz şekilde akmasına alışan bebek meme emmeyi reddedebilir. Hataya düşmeyin.

Bebeğin her ay kilo ve boy ölçümü yapılır. İlk dönemlerde ayda ortalama 1 kg ve civarı kilo alması gerektiği söylenir. Aylarla beraber kilo alımı da azalır. Tabii her bebek tornadan çıkmış gibi aynı kiloları almaz. Bu yüzden bebeğinizi diğer bebeklerle kıyaslamayı bırakın. Kilo alımı tamamen durursa veya çok çok az olursa doktorlar burada devreye girip vitamin takviyesi yapabilirler.

Dikkat: Anne sütünün olmadığı fizyolojik durumlar birer istisnadır. Çok yaygın olmasa da toplumumuzda görülür. Eğer böyle bir durum varsa yukarıda yazılanları dikkate almayın ve inek sütü verilemeyeceği için mama, formül süt verilebileceğini unutmayın.
Pirinç unundan formül süt yapmaya çalışmak eskide kaldı.
Elbette ki hazır satılan biberon mamalarından alıp bebeğinizi beslemelisiniz.
Anne sütünün eksikliğinde bebeği en iyi besleyecek olan şey hazır satılan formül sütlerdir.
Sağlıklı günler..

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizde rota aşısı, rota virüs aşısı ve rota virüs aşısı var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın