Rafadan Yumurta Zararlı Mı?

Yumurtayı milletçe çok seviyoruz. Kimimiz haşlanmış yumurta severken, kimimiz yağda yumurtayı seviyor. Haşlanmış yumurtanın da; rafadan, kayısı ve tam pişmiş gibi çeşitleri bulunuyor.
Cıvık isteniyorsa 3-4 dakika
Rafadan isteniyorsa 4-5 dakika
Kayısı 6-7 dakika
Katı olması için 11-12 dakika pişirmek gerekiyor. Protein bakımından çok zengin olan yumurtanın, tam pişmiş olarak yenmesi gerektiği söyleniyor.

Rafadan Yumurta Zararlı mı?
Ordu Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesi Veteriner Hekimi Özkan Bayramcı, bir yumurtanın 72 derecede kaynatılarak pişirilmesi gerektiğini, aksi takdirde içindeki virüslerin ölmeyeceğini belirtti.  Yumurta kabuğunun gözenekli olmasından dolayı, dış etkenlerden kolayca etkilenebileceği söyleniyor.
Çiğ yumurtalarda, virüsün ölmesi için yeterli ısı yüksekliği olan 72 dereceye tabi tutulmadan tüketilmesinde sakınca olabileceği endişesiyle, özellikle de çocuklara rafadan olarak yedirilmemesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Şifa Deposu Soğan Çorbası başlıklı makalemizde soğan çorbası faydaları, soğan çorbası kremalı ve soğan çorbası malzemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın