Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

Klima kullanımı, önceki yıllara göre artsa da elektrik faturasına yansıması gözle görülür bir etki yarattığı için, uzun süreli kullanımından kaçınmalar görülüyor. Evlerinde klima olduğu halde, çok gerekmedikçe klimanın düğmesine basmayan insanlar çoğunlukta..
Klimanın ne kadar elektrik harcadığı elbette ki değişkenlik gösteriyor. Modelden modele fark eden elektrik harcaması için ortalama bir hesap yapabiliriz.

Klimalar ne kadar elektrik harcıyor?
Klimalar, sabit bir elektrik tüketimi yapmaz. Ortamın sıcaklığına göre sabit seyrederken, kendini kapatabilir. Sıcaklık arttıkça yeniden devreye girebilir.

12000 BTU kapasitesindeki bir klima, 12 saat açık kaldığında, yaklaşık olarak günde 6 TL elektrik harcayacaktır. Ay olarak hesaplarsak, her gün 12 saat açık kalan bir klimanın, aylık faturaya yansıması, 6×30 üzerinden 180 TL olacaktır.
Sağlıklı günler..

Bir önceki yazımız olan Vantilatör Ne Kadar Elektrik Harcar? başlıklı makalemizde bir vantilatörün aylık elektrik harcaması nedir, vantilatör çok elektrik yakar mı ve vantilatör günlük elektrik harcaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın