Karton Kağıt Bardaklar Da Zararlı Mı?

Sıcak içecekler için en sağlıklı bardak tartışmasız olarak cam bardaktır. Kullan at bardaklarda da plastik bardakların yanında karton kağıt bardaklar da çok kullanılmaktadır. Karton bardaklar zararlı mı ?

Plastik tek kullanımlık bardaklar sıcak içeceklerde çok tehlikeli ve kanserojen görüldüğü için çok tercih edilmiyor. Bu sebeple de kağıt olanların daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Ancak karton, kağıt bardaklar o kadar da masum değil…

Sıcak içeceklerde kanser riski oluşur: Kağıt bardakların da kaplamasında bulunan kimyasal sır, çay, kahve ve benzeri sıcak içecekler içilirken kullanıldığında içeceğe karışarak kolayca vücudumuza girer. Bu durum da kansere neden olabilmektedir. Tabii ki plastik bardaklar kağıt olanlara oranla çok daha zararlı. Plastik bardakta sıcak içecek içmek birçok farklı kanserojen maddeyi ortaya çıkarmakta ve kağıt bardaklara kıyasla kanser olma riskinizi 150 kat arttırmaktadır.

Kağıt bardaklar plastik bardaklara oranla daha az zararlı olsa da masum değil. İşyerinde ya da herhangi bir etkinlikte kendi bardağınızı kullanarak büyük bir tehlikeden korunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Fırçalama Süresi Kaç Dakika Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın