Elevit Domuz Jelatini Katkılı İlaç

Elevit adlı ilaç, gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde domuz jelatininden elde edilen bir madde olduğu şüpheleri üzerine üretici firma olan Bayer soru yağmuruna tutuldu. Firma başta inkar etse de sonunda kabul etmek zorunda kaldı.
Firma, “Domuz jelatini kullandık ancak geçirdiğimiz işlemler neticesinde ne tadı ne de kokusu kaldı.” Şeklinde bir açıklamada bulundu. Bu açıklama elbette ki hamile annelerin hoşuna gitmedi. Türkiye gibi müslüman bir ülkede yaşadığımız için haram yedirme endişesi kadınları sardı. Hatta bir kadın firmaya tazminat davası açtı.

Davayı açan anne: “Dini ve ahlaki değerlere göre çocuğumu yetiştirmeye çalışan bir anne olarak, İslam Dini Kurallarına aykırı bir şekilde, bebeğime daha anne karnında iken, bu ilaç aracılığıyla haram bir maddenin yüklenmesi, daha sonrasında, ilacın emzirme döneminde de kullanılması nedeniyle aynı haram maddenin anne sütüne de geçmesine sebebiyet verdiğim düşüncesi, beni derinden yaralamıştır. Dava hazırlık sürecinde Avukatım Av. Arzu Bakır Öztunç tarafından yapılan araştırmalarda; başka dinlerin egemen olduğu birçok ülkede dahi, azınlık konumundaki Müslüman halkın inancına duyarlılık gösterilerek helal sertifikalı ilaçlar listesi oluşturulduğu, Müslüman olan ülkelerde ilaç üreten ya da ilaç ihraç eden firmaların domuz jelatini yerine sığır, koyun jelatini kullandığı ya da pahalı olsa da bitkisel jelatini tercih ettiği ve özellikle prospektüslerinde bunu belirttiklerini gördük.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.
Bir İlacın İçinde Domuz Jelatini Kullanılması Nedeniyle Manevi Tazminat Davası açılması Türkiye de bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

Peki yerine kullanılabilecek muadil bir ilaç yok mu? Elbette ki var. Bu ilacın adı da Decavit. Aynı etkileri gösteren aynı vitaminleri içeren bir ilaç. Koçak ilaç firmasına ait olan ilaç firmasına da elbette sorular yöneltildi. İçeriği sorgulanan ilaç için firma: “Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ilacımız, geri ödeme kapsamındadır. Multivitamin ve mineral desteği sağlayan ürünümüzün içeriğinde domuz kaynaklı hiçbir madde bulunmamaktadır.” diye açıklama yapmıştır.

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizde rota aşısı, rota virüs aşısı ve rota virüs aşısı var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Yorumlar

  1. Merhabalar, bu konuyu ben de takip ettim, Elevit’in içeriğinde herhangi domuz veya domuz katkısı olabilecek bir içerik yok, hatta mart ayında şirketi de aradım yine herhangi bir içeriği olmadığıyla ilgili aynı cevabı aldım.
    Bunun rakip ürünün lekeleme kampanyası olduğunu düşünüyorum, rakip marka ismi de acıkca paylaşıldığı için bu tezimi cok güçlendiriyor.

    • Elevit firmasının bizzat açıklamasını okudum. Kabul etmek istemeseler de sonunda kabul ettiler. Karalamayı yapan Decavit firması değil. Bu bir araştırma sonucu ortaya çıktı.

  2. Zaruret miktarı söz konusu olunca yemek bile haram sayılmıyor .. Decavite alerjisi olanlar ne yapsın… ben decavit kullanırken sancı çekiyordum doktoruma bu durumu bildirdim elevit yazdı eczaneye reçeteyi verdiğim halde bana decavit uzattı dedimki neden elevit vermiyorsunuz decavite alerjim var… fiyat farkı var dedi… eczaneler artık doktorun yazdığı ilacı değil kendi anlaştığı firmanın ilanı satıyor… şikayetciyim eczanelerde sizde ısrarla doktora yazdığı ilacın adını sorunuz…..

Bir Cevap Yazın