Anne Dostu Hastaneler Artmalı

Maddi durumu iyi olmayanların dışında kimse zorunda kalmadıkça devlet hastanesinde doğum yapmayı tercih etmez. Bunun nedenlerinden biri de yeni doğum yapmış annelerin birkaç tanesinin aynı odada kalması ve refakatçilere izin verilmemesi olabilir. Şimdilerde “Anne Dostu Hastane” projeleriyle sağlık sektöründe yeni atılımlar yapılıyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastanelerin güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Anne Dostu Hastane Projesi, pilot il olan Manisa’da başlatıldı.

Türkiye’de Merkez Efendi Devlet Hastanesi, Anne Dostu Hastane ünvanını il alan hastane oldu. Hastanede doğum yapan yeni anneler de bu durumdan çok memnun. Odalarda yeni anneler tek kişi kalıyor ve yanlarında kalacak olan için de ek yatak mevcut. Ayrıca kendilerini evlerinde hissetmeleri için bir masa ve sandalyeler de düşünülmüş.
Bu projeye her hastane hemen başvuramıyor. Bazı kurallar var. Bunlardan bir tanesi sezaryen oranlarının düşük olması ve bebekle annenin ilk temasının hemen gerçekleşiyor olması. Umarız yakın zamanda bu proje daha çok yayılır ve anne adayları bebeklerini güvenle kucaklarına alırlar.

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizde rota aşısı, rota virüs aşısı ve rota virüs aşısı var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın