Yumuşatıcı Ne İşe Yarar?

Çamaşırlarda kullandığımız yumuşatıcıların ne işe yaradığını düşünüyordum. Zira çamaşırlar yıkandıktan sonra yumuşacık falan olmuyor ki. Sadece yoğun bir şekilde kokmasına neden oluyor gibi görünüyor. Bir de suyun sertliğini yumuşattığı söyleniyor. Yumuşatıcıların zararlı olduğu da söyleniyor. Yıkandıktan sonra çamaşırların üzerinde uzun süre kalıyor. Bu yüzden vücuda direkt temas ediyor ve terle birlikte de vücuda girmesi söz konusu. Kimyasal bir ürün olduğu için çok zararlı olsa gerek. Yine de Türk insanı çok seviyor ve bolca yumuşatıcı kullanıyor. Belki de dünya genelinde yumuşatıcı kullanımı sıralarında ön sıralarda olabiliriz.

Çamaşır yumuşatıcı bölmesine yumuşatıcı yerine sirke ve kokusunu sevdiğimiz bir yağdan 4-5 damla damlatıp aynı işlevi görebiliriz. Sirke çamaşırlardaki kimyasal kalıntıların yok olmasını sağlıyor. Ayrıca sirkeyle yıkanmış çamaşırlar güneşe çıktığında bembeyaz oluyor. Bunu tabii ki beyaz çamaşırlarda denemelisiniz.

Bilmeyenler ve soranlar var. Bir resimle açıklayalım. Deterjan gözü, yumuşatıcı gözü ve ön yıkama gözleri belirtildi. Umarın faydalı olmuştur.

yumusatici-gozu-hangisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir