Vicks Bebeklere Sürülür Mü?

Vicks adlı merhem soğuk algınlığı için kullanılmaktadır. Vicks bebeklere kullanılır mı ? Sonuç olarak bir ilaç niteliği bulunuyor ve bebekler için ilaç kullanılması farklı sorunlara neden olabiliyor. 2 yaş altı için ilaç kullanılması kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Vicks bebeklere sürülür mü ? yapılan araştırmalara göre 2 yaş altındaki çocuklar için bu merhemin kullanımı bronşlarda iltihaba sebep olarak, mukus yapımını artırıyor ve mukusun küçük bronşlardan temizlenmesini azaltıp çok tehlikeli şekilde solunum yetersizliğine sebep olabileceği belirtiliyor. Bu yüzden kesinlikle kullanımı tavsiye edilmiyor.

İlacın prospektüsünde iki yaşından küçük çocuklar için kullanılmaması ve 6 yaşından küçüklerin de ilacı soluyup içe çekmemeleri gerektiği ve ilacın burun deliklerine de sürülmemesi gerektiği bildiriliyor. İlacın bileşiminde bulunan kâfur yenildiğinde veya emildiğinde toksik etkiler gösterebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Vicks adlı buharlaşan merhem sebebiyle bebek ölümü gerçekleştiği haberleri çıkmıştı. Bu ölümün merhem içindeki kâfur adlı maddeden kaynaklandığı açıklanmıştı. Bebekler için olan bir çeşidi de olsa bunu da kullanmanızı tavsiye etmiyoruz biz. Hatta bir asırdır kullanılan bu ilacın yetişkinler için de kanıtlanmış bir faydası olmadığı söylenmektedir. Bebekler için böylesine öldürücü etkisi bulunan ilacın yetişkinler için de mutlaka zararları bulunabilir diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir