Tatlı Patates Nedir?

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ve oldukça lezzetli ve besleyici olan tatlı patates artık satın alınabiliyor. Peki tatlı patates nedir ? tatlı patates, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bir bitkidir. Yaprakları ve yumruları dışındaki kısımları zehirli olup yenmemektedir.

İsmi patates olsa da bildiğimiz patatesten çok farklı bir sebzedir. Asıl yetiştirildiği yer Orta Amerika ile Güney Amerika’nın kuzey-batı kesimleridir. Çin, Endonezya, Hindistan, Vietnam, Nijerya, Uganda ve Amerika gibi ülkelerde yetişmektedir. Farklı renklerde bulunabildiği gibi ülkemizde de üretilmekte ve içi beyaz renktedir.

Tatlı patates balkabağına da benzeyen bir sebzedir. Gerçekten tatlı olduğu için çocukların da çok sevdiği söylenebilir. Birçok yemekte kullanılabildiği gibi kızartma, fırınlama ve közleme yapılabilir.

A vitamini bulundurmaktadır, kolay sindirilmektedir ve birçok kişiye alerji yapmamaktadır. Beta-karoten zengini olduğu gibi A vitamini, C vitamini, bol miktarda B6 vitamini ve diğer B kompleks vitaminlerini de içermektedir. Oldukça besleyici bir sebze olduğu için tüketiminin artırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Tatlı patates şeker hastaları için oldukça yararlıdır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bir sebze olma özelliği taşımaktadır. Düşük glisemik indeksine sahip olanlar için kan şekerini yükseltmeye ve sabit tutularak tok hissedilmesini sağlar. karaciğer kanseri cilt ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Beta-karoten zengini olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum ve lif zengini olduğu için sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Demir eksikliği, astım, romatizma ve cilt rahatsızlıklarına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir