Tatilde Neler Yapmalı?

Okullar kapandı. Çocuklarının çok hareketli olduğundan şikayet eden ev hanımları, okulda olduklarında bir nebze de olsa rahata kavuştuklarını söylüyor. Bu zaman zarfında ev işlerini yapıyor ve kendilerine vakit ayırabiliyorlar. Şimdi 3 aylık okul tatilini düşünmek onlara kabus gibi geliyor.

Şehirde yaşayan çocuklar eskisi gibi dışarıda vakit geçiremiyor. Bu yüzden de sürekli bilgisayar başındalar. Günde en az 3-4 saatlerini bilgisayar oyunlarıyla geçiren çocukların denetlenmesi gerekiyor. Ödevleri de olmadığı için onları kaldırmak zor oluyor. Zaten günümüz çocukları için tatil demek sınırsız bilgisayar demek.

Tatilde biz annelere düşen görev onları oyalayabilecek uğraşlar bulmaktır. Birlikte kurabiyeler pastalar yapabiliriz. Eğer çocuk erkekse evin işlerinden yapabileceği bir şeyler bulmak ya da babasıyla işe gönderebilmek onu mutlu edecektir. İmkanımız varsa tabii ki ailecek çıkılacak bir tatil mükemmel olur. Herkesin imkanı olmadığı için bir memleket turu da yapılabilir.

Tatilin uzun olması sebebiyle çocuklar öğrendikleri bazı bilgileri unutabilmektedir. Bunu düşünerek tatil kitapları çıkarılmış. Eğlenceli alıştırmalarla öğrendiklerini unutmamaları sağlanmalıdır. Ancak sürekli okulu hatırlatıp da onları sıkmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir