Sümer Tilmaç’ı Kaybettik…

Ünlü sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Sümer Tilmaç, Sedat Peker’in Esma Sultan Yalısı’ndaki düğünde hayatına gözlerini yumdu.

Sümer Tilmaç, 67 yaşında idi. Sedat Peker’in düğününde fenalaşan Sümer Tilmaç, akşam üeri hastaneye kaldırıldı. Liv Hospital’de yapılan müdahalere rağmen ünlü oyuncu hayatını kaybetti. Sevenleri bu haber üzerine derin üzüntü duydu. Hastane yetkilileri henüz net bir bilgi vermedi ve açıklama yapılması bekleniyor.

Sümer Tilmaç Kimdir?

1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210’dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır. Bugün halen Yeşilçam oyuncuları denen oyuncular grubundan gelip günümüz tiyatro ve sinema sektöründe tutunmuş sayılı oyunculardan biridir.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye,Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Sonfilmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık ödülü kazandı ve son olarak “Çakallarla Dans” filminde oynadı. 12.06.2015 günü Sedat Peker’in düğün töreni sırasında geçirdiği kalp krizinin ardından hastanede hayatını kaybetti.

Biyografi: Vikipedia

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir