Ördek Yumurtası Nasıldır?

Ördek yumurtasının dış görünümü, bildiğimiz tavuk yumartasına göre çok da farklı değil. Boyut itibariyle biraz daha büyük bir yumurtadır. Eğer ki hayatınızda hiç ördek yumurtası yememiş iseniz bu yumurtayı yiyemezsiniz çünkü farklı bir tadı ve kokusu bulunmaktadır. Tavuk yumurtasına göre ördek yumurtasının sarısı çok daha büyüktür. Tavuk yumurtasının beyaz kısmı tam beyaz iken ördek yumurtasının beyaz olan kısmı biraz daha sert ve şeffaf bir görünümdedir.

Aslında ördek yumurtasını büyük şehirlerde temin etmek çok da kolay değil. Köy yolları üzerinde ördek yumurtasının çok daha lezzetli olduğu söylenerek satılabiliyor, siz de merak ettiğiniz için satın alabiliyorsunuz. Ancak biz tadının ve kokusunun iyi olmadığını söyleyebiliriz. Ancak tabii ki faydalıdır. Alışkın olmayanlar dışında tüketilmesi çok zordur.

Yaklaşık 65 – 75 gr ağırlığında olan ördek yumurtası, kalori değeri olarak 185 kcal’dir.

Kalori: 185 kcal
Protein :12.81 gr
Lipit: 13.77 gr
Karbonhidrat: 1.45 gr
Kül: 1.14 gr

Yabani ördeklerin yumurtası yenilmesi zararlı olabilmektedir. Bataklıkta yaşayan ördeklerde Salmonella grubu mikrop bulunmaktadır. Tabi ki besi ördekleri bu şekilde zararlı mikrop bulundurmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir