O Tatlı Mecliste Yasaklandı!

Türkiye Büyük Millet Meclisinin sosyal tesislerinde satışa sunulan Vişneli Tayfır, yıllardır menüde bulunuyor. İsmi nedeniyle daha önce de eleştirilere neden olmuştu.
TBMM Başkanın eleştirisi üzerine TBMM’de ve Meclis’e ait sosyal tesislerde, menüden ‘Vişneli Tayfır’ çıkartıldı.Kahraman, “Bu nasıl tatlı ismi… Bizim baklavamız, aşuremi, sütlacımız var” dedi.

Tatlı nedeniyle 2014 yılında tartışma da yaşanmıştı. Meclis lokantasında çalışan bir personel, eşine açtığı işyerinde ‘Vişneli Tayfır’ yaptırdı. Bu bilgi soru önergesine konu olunca TBMM Başkanlığı ‘Meclis’e özel’ bu tatlı için soruşturma açtı. Uzun yıllardır Meclis menüsünde bulunan ‘Vişneli Tayfır’ tatlısı, vanilyalı puding, vişne suyu, petibör bisküvi, irmik, süt ve şekerden yapılıyor.

Vişneli tayfır tatlısı nasıl yapılır ?
Vanilyalı puding (1 paket)
Vişne suyu (2,5 bardak)
Bisküvi (1 paket)
İrmik (5 yemek kaşığı)
Süt (4 bardak)
Şeker (10 yemek kaşığı)

Vişneli tayfır tatlısı için ilk olarak tencerenin içine sosları hazırlamak için bir paket vanilyalı pudingi ve vişne suyunu boşaltın. Tencereye boşalttığınız vanilyalı pudingi ve vişne suyunu koyulaşana kadar karıştırın ve pişirin.
Ardından hazırladığınız karışımı borcam olarak adlandırılan bir cam kaba dökün. Cam kaba koyduğunuz karışım soğurken, 1 paket bisküviyi rondodan geçirin.
Rondodan geçirdiğiniz bisküviyi, hazırladığınız cam kabın içerisindeki karışıma dökün ve son olarak bir tencereye irmik, şeker ve süt koyun.
Tenceredeki irmiği, sütü ve şekeri koyulaşana kadar pişirin ve karıştırın. Ardından sıcaklığı geçtikten sonra bisküvilerin üzerine dökün. Tatlıyı soğuması için buzdolabına koyun ve yaklaşık 1 gün boyunca dolapta bekletin.
Son olarak dolaptan çıkardığınız vişneli tayfır tatlısını dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir