Midyedeki Büyük Tehlike!

Birçoğumuz midye dolma, midye tavayı gibi yiyecekleri severek yiyoruz. Midye her deniz mahsülü gibi iyi bir besin kaynağı olup tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Midye iyi bir Omega 3 yağ kaynağıdır. Midye tutkunu insanlardan iseniz bu yazı belki de sizi üzecektir.

Midyeler suyu filtre ederek beslenen canlılardır. Suyun kirli ve kanalizasyon karışmış olması durumunda burada bulunan midyeler virüslü olabilmektedir. Besinlerini sudan süzerek beslenen canlılar oldukları için de içinde bulundukları sudaki zararlı virüs ve bakterileri de vücutlarında biriktirmektedirler. Midyenin pişirilmesi virüsün etkisini azaltıyor ancak yeterli sürede ve sıcaklıkta pişirilmiyorsa bu da yetersiz olabiliyor. Midyenin taze olmaması zehirlenme ve hastalıklara yol açabilmektedir.

Yapılan araştırmacılar sonucu seyyar satıcı ve şarküterilerde satılan midyelerin büyük oranında bakteri tespit edilmiştir. Özellikle seyyar satıcıların sattığı midyeler herhangi bir denetimden geçmemekte ve bakteri bulunma ihtimali yüksek olan ürünlerdir. Midyeyi kendiniz çiğ olarak satın alıp pişirecekseniz taze olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki hazır olarak satın alacaksanız da alacağınız yere çok dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir