Makyaj Malzemelerinin Ömrü Ne Kadar?

Severek aldığımız makyaj malzemelerini uzun süre kullanırız. Özellikle de kullanmaya kıyamadığımız bazı ürünleri azar azar cildimize süreriz ki çabuk bitmesin.

Çoğu insan makyaj malzemelerinin de bir ömrü olduğunu aklına bile getirmez. Son kullanma tarihlerine dikkat etmez ve yıllarca kullanır. Hatta çoğumuzun gençlik yıllarından kalma rujları, rimelleri bile vardır. Şimdi hangi ürünün ne kadar ömrü var, birlikte bakalım.

Rujların ömürleri uzundur. Serin yerde muhafaza edildiğinde ömrü 3 yıla kadar uzar. Direkt güneşten sakınmak gerekli.

Fondotenler genelde çabuk biter ancak uzun süredir kullanıyorsanız ve artık cildinizi kaşındırmaya başladıysa onu atma vaktiniz geldi demektir. Aldığınız günden yan ambalajı açıldıktan sonra 2 yıl dayanabilir.

Rimel ya da maskara diye tabir ettiğimiz kirpiklerimize sürdüğümüz makyaj malzemesi maalesef ki çok dayanıklı değil. Açıldıktan sonra 3 ay dayanıyor ve çok çabuk bakteri üretiyor. Bu yüzden çok para vererek aldığımız rimellerle bir süre sonra vedalaşmak zorundayız.

Farların çok dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Kolay kolay bakteri üretmedikleri için bitene kadar kullanabilirsiniz. Tabii koşullar uygunsa.

Parfümler paketi açıldıktan sonra 1 yıl içinde tüketilmelidir. Zaten siz atmasanız bile kokusu ve tazeliği aynı kalmayacak hatta rengi bile değişecektir. Direkt olarak güneş ışığından korumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir