İçme Suyu Üretme Yöntemleri

Dün gece 12 itibariyle 30 büyük şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Halk, ek ve su bulamayacağı kaygısı ile sokaklara hücum etti. Pazar gecesinden sonra, sokağa çıkma yasağı bitiyor. Ancak öyle görünüyor ki sokağa çıkma yasakları dönem dönem devam edecek. Büyük ihtimalle de önümüzdeki hafta sonu yine sokağa çıkılması yasak olacak.
Uzun süre dışarı çıkamazsak ve içme suyumuz kalmazsa neler yapabiliriz? diye düşünülmeye başlandı. Su ve kanalizasyon idaresi çalışmalarına ara vermeyecek. Bu yüzden evde, içme suyu bitse bile musluklardan su akmaya devam edecek. Kimsenin susuz kalmayacağını tahmin ediyoruz ancak çeşme suyunu içme suyuna nasıl çevirebiliriz diye bir bakalım..

cesme suyunu icme suyuna donusturme

Şebeke suyunu içme suyuna çevirme yöntemleri
Zor durumlarda her türlü suyu içmek mümkündür. Çeşmeden akan şebeke suyunu kaynatarak içebilirsiniz. Kaynamış soğumuş suyun tadı kötü olsa da sağlık açısından tehlike taşımaz. Her ihtimale karşı, suyu süzmeyi unutmayın. Kahve filtreleri de bu iş için uygundur.
Diğer yöntem ise, çeşmeden akan suyu bir kaba doldurmak ve 3 saat bekletmektir. Bekleyen suyun içindeki tortular dibine çökecektir. Üstte kalan suyu yavaşça bir kaba boşaltarak da kaynatabilirsiniz.

Bu yöntemlerin haricinde her türlü suyu sağlıklı hale getiren icatlar da bulunuyor. Evde kullanım için internette satılan küçük ürünlere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir