Güneş Kremi Zararlı Mı?

Güneşte fazla kalındığında güneş yanığı ve güneş çarpması olayı yaşanabiliyor. Güneşin ışınlarına çok marun kalınması sonucu deri kanseri hastalığı olabiliyor. Güneş kremleri, güneşten koruduğu için yararlı olacağı için kullanılıyor. Fakat krem doğru seçilmezse iyi bir koruma olmayabiliyor. Güneş kremleri kimyasal koruma sağlayanlar ve fiziksel koruma sağlayanlar olarak ikiye ayrılıyor. Çoğunlukla kimyasal koruma sağlayan kremler satılmakta olup vücut tarafından emilen kremlerdir. Fiziksel koruma sağlayan kremler de mineralli kremler olarak adlandırılıyor ve vücut tarafından emilmiyor. Fiziksek olarak örtü oluşturuyor ve ışınları geri yansıtıyor.

Hem UVA hem de UVB  dalgalarına karşı koruyucu güneş kremi kullanılmalıdır. Sadece UVB koruyucu kremler sadece güneş yanığını engellemektedir, UVA ışınlarından korumadığı için zararlı olmaktadır.
En az 30 koruma faktörü olan bir güneş kremi seçilmelidir.
Güneş kreminin belirtilen faktör sayısı kadar etkili olabilmesi için kalın tabaka olarak sürülmesi gereklidir.
Suyu girdikten sonra tekrar sürülmesi gereklidir ve 2 saat sonra yeniden sürülmelidir.
Krem sürüldüğü için saatlerce güneş altında kalınmamalıdır.

Özellikle çocukların güneş ışınlarından korunması gereklidir. Küçük yaşlardaki güneş yanıkları ileri yaşlarda deri hastalıklarına yol açmaktadır. Tavsiyemiz olabildiğince güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmayın. Fiziksel koruma sağlayan bir güneş kremini tercih edin. Kimyasal koruma sağlayan kremlerin çeşitli zararları olabilmektedir. Satın alacağınız kremin paraben içermemesine de dikkat edin…

Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir