Gerçek Dezenfektan Nasıl Anlaşılır?

Koronavirüs salgını sebebiyle kolonya ve dezenfektan kullanımı oldukça arttı. Kolonyaların sahte olup olmadığını anlamak biraz daha kolay olsa da dezenfektan ürünlerinin gerçek olup olmadığını anlamak biraz daha zor. Birçok yerde satılan veya müşterilere sunulan dezenfektanların ise hiçbir etkisi yok. Bazı petrol istasyonları ve AVM’lerde dezenfektan şişelerinde su bile bulunabiliyor. Peki gerçek dezenfektan nasıl anlaşılır ?

gercek dezenfektan nasil anlasilir

Dezenfektan ürünlerinin virüsleri öldürebilmesi yani antiviral etkisi olması için alkol içermesi şarttır. Alkol içeriği ve oranı yazmayan ürünlerin satın alınmasının koronavirüsen korunmak için hiçbir faydası olmadığı bilinmelidir. Alkol oranının da %70 ve üzeri olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Alkol oranının mutlaka kontrol edilmesi ve ucuz bir ürün tercih edilmemesi gerekmektedir. Ucuz ürünlerin alkol içermediği ve hatta su içerikli dahi olabileceği bilinmelidir.

Ucuz ürün satın almak yerine markalı, sertifikası bulunan ve alkol içeriği açıkça belirtilen ürünler satın alınmalıdır. Ucuz olan ürünlerin alkol içermesi mümkün değildir. Keskin bir kokusu olmayan dezenfektanların alkol içermediği ve virüslere karşı hiçbir öldürücü etkisi olmadığı bilinmelidir. Kokulu ve parfümlü ürünlerin de koku dışında bir etkisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir