Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Herkes evlerini dezenfekte edebilmek için ellerinden geleni yapıyor. Kimyasal içeriyor olsa da en çok kullanılan ürünler, çamaşır suları. 50 ölçü çamaşır suyuna 1 oranında su ekleyerek evinizi dezenfekte etmeniz mümkün. Seyreltilmiş çamaşır suyu olma özelliğindeki su ile evinizi silebilirsiniz. Apartmanlar için de aynı suyu bir sprey şişesine koyarak uygulayabilirsiniz. Aynı formülü iş yerleriniz için de uygulayabilirsiniz.

Evde virüslerin yayılması nasıl önlenir?
Evdeki her oda her çeşit mikroorganizmadan arındırılacak şekilde dezenfekte edilmeli. Her sabah yatakları havalandırmak, nevresim ve çarşafları sık sık değiştirmek, yatak odalarındaki komodin ve şifonyerlerin üzerini çok fazla eşyayla doldurmamak, her gün mutlaka genel bir temizlik yapmak, karbonat, çay ağacı yağı, sirke gibi doğal dezenfekte ürünleri kullanarak yatak ve koltukları ayda bir sefer derinlemesine dezenfekte etmek, gün aşırı toz almak, çok toz tutan perde ve storları düzenli aralılarla temizlemek sadece virüslerin yayılma dönemlerinde değil tüm yaşam boyunca sağlıklı yaşamak için gereklidir.

ev dezenfektasyonu

Mutlaka havalandırılmalı
Mevsim kış bile olsa evi her gün mutlaka havalandırmak gerekir; çünkü havasız bir ortam yapılan temizliğe de gölge düşürür. Bol oksijen ve yenilenmiş bir hava için dezenfekte işleminde mutlaka ev havalandırılmalıdır. Evi dezenfekte etmek yeterli mi? Elbette ilk koşul bu olmalı. Ama ev ortamını daima steril tutmak da virüslerden korunmak için son derece önemli. Bu arada giysiler mutlaka havalandırılmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır.

Dezenfekte suyu tarifi
• 1 tatlı kaşığı boraks
• 2 çorba kaşığı beyaz sirke
• Yarım çay kaşığı lavanta yağı
• 3 damla çay ağacı yağını püskürtmeli bir şişeye koyup iyice çalkalayın ve cam yüzeyler hariç temizlemek istediğiniz alana sıkarak kurulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir