Esmer Şekerin Farkı ve Faydaları

Şekerin her ne kadar zararlı olduğu, kilo aldırıldığı söylense de şekerden vazgeçmek mümkün değil. Tatlılarda olsun çayda kahvede olsun her yerde şeker kullanmak zorundayız. Şeker satın alırken beyaz şeker ve esmer şekeri görüyoruz ve çoğunlukla da beyaz şekeri kullanıyoruz. Peki esmer şekerin farkı nedir ve herhangi bir faydası var mıdır?

Açık esmer şeker ve koyu esmek şeker adında 2 çeşidi mevcut. Bu da rengi veren şeker kamışı melas oranının artmasından kaynaklanıyor. Esmer şeker beyaz şekere göre daha fazla nem tuttuğu için topaklanabilmektedir. Esmer şekerin daha az kilo aldırdığı ise söylenemez, beyaz şeker ile arasında çok fazla kalori değeri farkı yok. 100 gr beyaz toz şeker 400 kalori iken esmer şeker 380 kaloridir. Beyaz şekerde hiç protein bulunmuyorken esmer şeker 0.3 gr protein içermektedir. Beyaz şekerde herhangi bir vitamin ve mineral bulunmamaktadır. Bunun aksine esmer şeker, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum ve Demir’in yanında B12 Vitamini, Niasin, Pantoteink Asit ve Kolin içermektedir.

Esmer şekerin kilo aldırmaya yardımcı olduğunu söylemek yanlış olur. Fakat beyaz şeker tüketerek saf enerji almak yerine minimal oranlarda da olsa vitamin ve mineral almak mantıklı bir seçim olacaktır. Ne de olsa arada fiyat farkının çok olmadığı gerçeği de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir