Domatesin Kabuğu Soyulmalı Mı?

Domatesin en bol olduğu yaz aylarında kadınlar domatesi bolca kullanırlar. Kış için de yazın mis kokulu domateslerini saklamak isteyenler konserve yöntemini kullanırlar. Cam kavanozlarda saklanan domateslerin kapakları sıkıca kapatılır ve kış için artık hazırdır. Uzun süre bozulmadan saklanırlar. Tabii kapaklar gevşek değilse ve ilk kez kullanılıyorsa. Bu sebeple her kavanoz kapağı tek kullanımlıktır.

Konserve domatesin kabuğu soyulmalı mı?
Kışlık domates konservesi yapan kadınlar, domates kabuğu konusunda ikiye ayrılmış durumdalar. Bazı ev hanımları ısrarla kabuğun soyulması gerektiğini söylerken bazıları soyulmasından yana değil.
Uzmanlar domatesin kabuğunun asla soyulmaması gerektiğini söylüyor. Domatesleri rondoya yani parçalayıcıya koyun ve püre kıvamına getirip o şekilde kaynatın. Çünkü domatesin en faydalı kısmı kabuğunun hemen altındaki kısmıdır. Siz domatesi soyarken işte o en faydalı yerini de kesip atıyorsunuz. Geriye boş bir kırmızı madde kalıyor.
Bu nedenle kabuğu soymadan konserve yapmayı tercih etmelisiniz.
Kolay gelsin..

Kısaca faydalarına bakacak olursak:
İçinde bulunan likopen maddesi kansere karşı savaşmada etkilidir. Özellikle prostat kanseri başta olmak üzere yutak, yemek borusu kanseri ve mide kanseri gibi kanser türlerine karşı da koruma sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki A vitamini sayesinde sigaranın etkileri ile oluşan akciğer kanserine karşı da koruyucudur.
İçinde bulunan karoten maddesi yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir. Bu sebzeyi yiyen kişilerde yaşlanmanın geciktiği görülmüştür. Yaşlandırmayı geciktirmesi de faydaları arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir