Domalan Mantarı Nerede Satılır?

Mantarlar hem sağlıklı hem de birçok hastalığa iyi gelmektedir. Tarih boyunca mantarlar besleyici ve işlevsel gıdalar olarak görülmüştür. Kara elmas olarak da isimlendirilen mantarın domalan mantarı türü ise ülkemizde yetiştirilmektedir. Bu trüf mantarı çeşidine keme adı da verilmektedir. Ülkemizde özellikle Karaman ilinde oldukça çok bulunmaktadır. Aynı zamanda Gaziantep’te de çıkarılmaktadır. Kilosu ortalama 100 TL’den satılmakta olup 180 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

domalan mantari nedir

Trüf mantalarlarının bazıları yenmekte ve ve oldukça değerli olan gıdalar arasındadır. Görünümüyle patatesi andıran domalan mantarı, tadıyla etten farksız olarak adlandırılmaktadır. Büyük bir bölümü ihracata ayrılan mantar, toptancılar tarafından satın alınarak yurt dışına ihraç edilmektedir. Gaziantep’te kebabı ve tava yemeği yapılmaktadır.

Patatese benzetilen bu mantar yerin altından çıkmaktadır ve çıkarması zor olduğu için de bilgi gerektirmektedir. Kemenin açık renklilerinin daha lezzetli bilinmekle birlikte, tanımayanlar genellikle patatese benzetmektedir.
Domalan mantarı nerede satılır ? Bu mantar türünü kolayca temin etmek çok da mümkün değildir. Yöresel pazarlarda bulabilmek mümkün olup şehir merkezlerindeki marketlerde çok da rastlamak mümkün değildir. Büyük şehirlerdeki pazarlarda da bulunmuyor ancak İç Anadolu’da pazarlarda bulunmaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir