Dışarıdan Yemek Siparişiyle Korona Bulaşır Mı?

Korona virüs salgınından dolayı, evde kalınması gerekiyor. Yemekler genelde evde yapılsa da, yemek yapmayı bilmeyen veya dışarıdan yemeye alışık olanlar, sipariş vermek istiyorlar.
Sürekli ev yemeği yemekten sıkılan ve fast food yemekten de vazgeçemeyenler, pandemi de olsa dışarıdan sipariş vermeye devam ediyorlar. Ancak akıllarda hep bir soru işareti kalıyor.

disardan yemeksiparisi

Dışarıdan Yemek Siparişiyle Koronavirüs Bulaşır Mı?
Şimdiye kadar elde edilen bilgilerle, yemek siparişinden koronavirüs bulaştığına dair bir kanıt bulunmuyor. Ancak tehlike her zaman devam ediyor. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Dışarıdan yemek sipariş ederken dikkat edilmesi gerekenler
Sıcak yemekler sipariş edin. Çorba ve sıcak yemekler yüksek ısıda piştiği için virüsler için uygun ortam değildir.

Virüs asıl olarak solunum yoluyla bulaştığı için hasta olan veya taşıyıcı olan biriyle sosyal mesafenizi korumanız gerekir. Yemeğinizi getiren kişinin hasta veya taşıyıcı olma ihtimaline karşı siparişinizi kimseye temas etmeden alın. Büyük teslimat şirketleri temassız ödemeye başladılar.

Siparişinizi teslim aldıktan sonra onu doğruca mutfak lavabosuna götürün. Kaplara olabildiğince az dokunarak yemeğinizi açın ve kapları hemen çöpe atın.

Mikrodalga fırında yüksek ısıda, gelen yemeği ısıtın. Böylece üzerinde virüs olmadığından emin olarak yiyeceğinizi tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir