Dara Antik Kenti Nerededir?

Dara Antik Kenti Mardin’in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz Köyü’nde yer almaktadır. Tarihte Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius’un (491-518) girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuştur.

Çok önemli bir yere sahip olan Dara’ya olan ilgi, Netflix dizisi olan Atiye ile daha da artmıştır. Dizi izleyicileri, dizinin çekildiği mekanlardan biri olan Dara’yı yakından görmek istiyor. Dizide Atiye ile kızı Aden, Dara Antik Kenti’ne gidiyor ve Hayat Ağacını arıyor.

atiye 3sezon dara mardin

Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti’nin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmuştur. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Ayrıca köyün etrafında tarihleri Geç Roma Dönemi’ne kadar giden mağara evlere rastlanmaktadır.

dara antik kenti atiye

Dara Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?
Mardin-Nusaybin yolu üzeri. Akıncılar Köyü’nden 10 kilometre içeri girilmektedir. Dolmuş seferi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir