Covid-19 Cansız Yüzeylerde Yaşayabilir Mi?

Bu günlerde en çok merak edilen sorular, Covid 19 ile ilgili oluyor. Corona virüsünün, temas ettiği yüzeylerde ne kadar süre canlı olarak kalabildiği üzerine kafa yoran yok gibidir.. Uzmanların bu konu üzerine yaptığı açıklamalara uymak zorundayız.

koronavrs

Koronavirüs cansız yüzeylerde aktif kalabilir mi?

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanı Songül Özer Covid -19 nedeniyle sıklıkla sorulan bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor: “ Virüs cansız yüzeylerde yaşar. Ama ne kadar süre ile yaşar bu önemli. Virüsler canlı hücrenin içerisinde yaşamak zorundadırlar. Yani eğer yüzeyde bir  tükürük damlacığı, kan hücresi, solunum sekresyonu gibi canlı bir hücre yoksa ve  ortamın dezenfektanlarla temizlenmesi ile virüs canlılığını yitirecektir. Eski bilgimiz virüsün 24 saatten daha fazla yaşamadığı yönünde idi. Şimdi bizde bilgilerimizi güncelliyoruz. Maalesef daha uzun süre cansız yüzeylerde kaldığını biliyoruz. Yani biz şüpheli vakaların, olası vakaların olduğu ortamları veya kalabalık bölgeleri yani toplantı salonlarını evimizde çokça kişinin kullandığı alanları, sık sık dezenfektanlar ile temizlesek iyi temizlemeliyiz.”

Domestos’un yeni sprey şekli, 400 ml şişesinde 60 TL gibi bir fiyata satılıyor. “Domestos Yüzey Spreyi alkol bazlı formülü sayesinde sık temas edilen yüzeylerde maksimum hijyen sağlar. Evin içinde en çok dokunulan kapı kolu, ışık düğmesi, masa, sandalye, banyo ve mutfak yüzeyleri, kumanda gibi yüzeylerde kullanımı uygundur. Ayrıca dış etkilere çok açık olduğu için hijyeninden şüphe duyulan kargo kutusu, çöp kutusu, anahtarlık, tuvalet, alışveriş arabası, her türlü tutacak gibi yüzeyler üzerinde kullanılabilir. Gittiğimiz her yerde yanımızda taşıdığımız cep telefonlarının hijyenik bir şekilde temizlenmesi için kullanımı da uygundur. Kullanım sonrası yapışkanlık hissi bırakmaz, iz bırakmaz. Domestos Yüzey Spreyi 80 derece alkol içeren formülüyle, kullanım sonrasında ovalamaya gerek bırakmaz. Çamaşır suyu içermeyen formülü sayesesinde en çok temas edilen yüzeyleri güvenle temizler. Sprey mekanizması sayesinde kullanımı pratik ve kolaydır. Rahatlıkla doğrudan istenen yüzeye uygulanabilir. Güzel kokusu sayesinde her kullanımda ferahlık ve temizlik hissi verir. Gittiğiniz her yere hijyen ve temizlik taşımanıza yardımcı olur. Domestos hijyenini günlük hayatınızın her yerine taşımanızı sağlayacak yeni Domestos Yüzey Spreyi ile maksimum hijyen tüm yüzeylere geliyor! “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir