Cep Telefonu Yakınında Uyumak Kısırlık Yapıyor

Cep telefonunun zararlı olduğu ve kansere neden olduğu birçok araştırma ile açığa çıkmıştır. Cep telefonu ile uzun süre yakın kalmanın kansere neden olduğu yanı sıra, hafıza bozukluğu ve kısırlık gibi üreme sorununa neden oluyor.

Cep telefonunun radyasyona maruz bıraktığı için sağlık sorunlarına neden olduğu uyarıları artıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre çok fazla yakın olmak, kanser, hafıza bozukluğu ve kısırlık gibi sorunlara neden olduğu ortaya koyuldu.

Cep telefonunun zararlı etkilerinden korunmanın tek yolu vücüdumuzdan olabildiğince uzak tutmaktır. Cep telefonu yetişkin bireyler için, kol boyu kadar uzakta durmalı. Büyük telefon üreticileri bile bu konuda uyarılar yapmaktadır. Iphone için 5mm uzakta zararsız olduğu belirtilmiştir. Bu cihazlarla bile kulaklık ile konuşmak çok fayda sağlamaktadır. Çocuklarda ise çok daha fazla zararı olabileceği için kullanımına alıştırmamak gerekmektedir.

Sürekli kullanımın beyin ve kulakta tümör olşturduğu bilindiği gibi uyku ve dikkat bozukluğuna sebep olmaktadır. Erkeklerde düşük sperm sayısı ve kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.

Cep telefonunun zararlı etkilerinden korunmak için en azından yatarken kendimizden uzakta tutmamız çok faydalı olacaktır. Cihazları kulaklık veya handsfree adı verilen eller serbest cihazlarla kullanmamız zararlı etkileri çok daha azaltacaktır. Yatarken kesinlikle yanımızda bulundurmayıp bir kol koyu kadar uzakta bir yere koymamız alarm sesini duyabilmemizi ve zararlı etkilerden korunmamazı sağlayacaktır. Özellikle çocuklardan çok daha uzak tutulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir