Bu Besini Hayatınıza Sokmalısınız

Kanser günümüzde pek çok kişinin yakalandığı, kimisinin tedavilerle kurtulduğu kimisinin yenik düştüğü bir hastalıktır. Uzmanların ne yesek de kanserden korunsak diye kafa yordukları dönemde çok popüler olan bu besini hayatlarımıza sokmalıyız. 26 ayrı protein içeren bu besini düzenli olarak tüketenlerin metobolizmalarında önemli farklar ortaya çıkıyor.
Peki neymiş bu besin? Evet bazıları fotoğraftan hemen tanırken bazıları ilk defa görüyor olabilir. Unu ve sütü de tüketilir.

Soya fasulyesi, dünyanın en çok tüketilen gıdalardan biri haline gelen bir bakla türüdür. İnsan sağlığı için son derece faydalıdırlar ve ayrıca yetiştirilmesi kolaydır. Vejetaryenlerin en çok tüketmesi gereken protein kaynağıdır.

soyafasulyesi

Kilo almanın yollarından biri de soya fasulyesi yemektir. Zira soya fasulyesi çok miktarda yenirse, iyi bir lif ve protein miktarı sağladığı için kilo artışına neden olabilir.

Kanser savaşçısı, soya fasulyesindeki antioksidan seviyeleri, çeşitli kanserlerin başlamasını önlemede genel olarak iyi sonuçlar verir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri ararlar ve etkisiz hale getirirler.

Kalp sağlığı, soya fasulyesi, toplam kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olan sağlıklı, doymamış bir yağ kaynağıdır. Bu, kalp krizi ve felçlere kolayca yol açabilen ateroskleroz gibi durumları önlemenize izin verebilir. 

B vitamini deposu olan soya fasulyesi hamilelik döneminde bol bol tüketilmelidir. Anne karnındaki bebeğin beyinsel kusurları olmasını önler.

Protein deposu, soya, proteinden en zengin bitki kaynağıdır. Soya proteini de baklagiller arasında en yüksek kalitedir.  Ayrıca içerisinde bolca lif, demir ve kalsiyum bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir