Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri

Dayanılmaz ağrılarınız sebebiyle hastaneye gidersiniz ve böbreğinizde taş olduğunu öğrenirsiniz. İşte bundan sonra uzun ve yorucu bir yolculuğa hazır olmalısınız. Gecenin bir vakti başlayan sancılar, sabahın erken saatlerinde uyandıran sızılar sizi bekliyor. Genelde doğum sancısına çok benzediği söylenen taş ağrılarından kurtulmanın tek yolu taşın düşmesi olabilir. Eğer böbreğinizdeki taş ağrı verecek bir bölgede ise yer değiştirmesini bekleyebilirsiniz.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?
Böbrek taşları çeşitli ebatlarda olabilmektedir. 5-6 milimetreden az olan taşlar küçük olarak tabir edilir. Bundan sonrakiler orta boy olarak adlandırılır. Küçük bir taş ise bol su içerek düşürülme olasılığı vardır. Doktorunuzun size vereceği kanalı açan ilaçlarla birlikte çokça su içmenizde fayda var.

bobrek tasi

Gilaburu suyu böbrek taşını düşürür mü?
Ülkemizde en çok Kayseri’de yetişen Gilaburu meyvesinden yapılan gilaburu şerbetinin taş düşürmede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Tadının mayhoş ve kokusunun çok keskin olduğu da kullananların söyledikleri arasında. Kokusunu anlatanlar kokuşmuş çorap diye tabir ediyor. Bir uzmana sorduk ve buna dayanmaya değmeyeceğini söyledi. Halbuki kullanıp da ağrılarından ve taşlarından kurtulanlar da çoğunlukta.

Şifalı sular taş düşürür mü?
Bazı bölgelerde böbrek taşını düşürdüğü söylenen sular bulunuyor. İstanbul’da da Çatalca’da bulunan bir su olsa da gerçekten işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor. Aslına bakarsanız bol su içmek aslolandır.

eskina baligi bobrektasi

Eşkina Kötek Balığı ve Böbrek Taşı
Karadeniz’de nadir avlanan bir balık olan eşkina kötek balığının kafasında taşıdığı taşların böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiğine inanılıyor.
Balığın içindeki beyaz taşların ezip un kıvamına getirilmesiyle hazırlanan karışımın böbrek hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor. Bunu meslek haline getirip kavanozda hazırlayıp satışa sunanlar var. 2 gün içinde taşları eritme garantisi veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir