Biber Gazı Taşımak Yasak Mı?

Biber gazı kişisel savunma için yani gasp ve tacizden korunmak için akla ilk gelen araçlardan biri. Peki biber gazı Taşımak yasak mı ?

Biber gazı, deriyi tahriş edip göz, burun, ağız ve solunum yollarında yanmaya, acıya sebep oluyor ve yakın mesafeden maruz kalan kişiyi 30-45 dakika arasında etkisiz hale getiriliyor. Biber gazı kullanımı sonucu bulanık görme, burun akıntısı, hapşırma ve salya artışı, mide bulantısı, deride kızarma gibi etkilere de yol açmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre “kişilerin ithalat ve üretiminin yasal kurumlar dışında yapılması yasak olan biber gazı spreylerini bulundurması yasak değil”. Ancak biber gazıyla ilgili ‘fiili yasak’ söz konusu. Ancak yasal olsa da fiili olarak yasak gibi işlem yapılabiliyor.

Ülkeye kaçak yollardan getirildiği açıklanan biber gazlarına internetten ulaşmak mümkün. Sivil amaçlı satılan ve kullanılan biber gazları için il emniyet müdürlükleri bünyesindeki kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlüklerinin kaçak biber gazı için ‘Gümrük kaçağı ürün’ olarak işlem yaptığı öğrenildi. Ürünün yerlisi artık mevcut ve yasal olduğu biliniyor.

Yani biber gazı bulundurmak yasak değil ancak sivil insanlar bunu resmi makamlardan elde edemediği için haklarında işlem başlatılıyor ve dolayısıyla fiili bir yasak uygulanıyor. Ancak çözümü zor değil, ürünün yerli olanının satışı mevcut ve taşınması suç değil. Sonuç olarak kötü niyetli kişilerden korunmak için taşınıyor, bu durumda gereksiz kullanılması suç unsuru olacaktır.

Biber gazı satın almak isterseniz  Jenix biber gazı
https://www.netavantaj.com/jenix-biber-gazi-goz-yasartici-sprey-yerli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir