Basmati Pirinç Nedir

Basmati pirinç reklamlarını son zamanlarda çok fazla görmeye başladık. Peki basmati pirinci nedir ? Basmati pirinç Türkiye’de yetişir mi ve şeker hastaları basmati pirinç tüketebilir mi faydaları nelerdir sorularının cevabını da yazımızda göreceğiz.

basmati pirinc nedir

Pirin çeşitleri arasında glisemik endeksi en düşük olan ve dünya çapında kalitesi ispatlanmış olan pirinç türüdür. Basmati pirinç nedir ? Pek çok çeşidi olan basmati pirinçin Türkiye’de üretimi yoktur. Bu pirinç türü sadece Hindistan ve Pakistan’da üretilmektedir. İçerik bakımından oldukça zengin olup basmati princi gluten de içermez.

Pişirildiğinde boyca uzayan pirinç, 8 mm boyunca 14 -16 mm boylarına ulaşabilmektedir. Ülkemizde tüketimi henüz çok yoğun olmayan bu pirincin en büyük tüketicisi Orta Doğu ülkeleridir. Şeker hastası olan ve bu nedenle pirinç tüketemeyenler Himalaya Dağları’nın eteklerinde yetişen basmati pirincini rahatlıkla yiyebiliyorlar.

Hiç şeker içermeyen ve bu sebeple şeker hastalarının vazgeçilmezleri arasında bulunan bu pirinç artık ülkemizde marketlerde satıştadır. Basmati pirinç olarak satışta olan pirinçlerin bazılarının sahte olduğunu bilmeniz gerekir. Gerçek basmati pirinci Hindistan menşeili olup ince-uzun, pişirildiği zaman çok nefis lezzeti ve şekeri sıfır olan bir pirinç çeşididir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir