Ayakkabı Kokusuna Son!

Her gün giyilen, gün boyu ayakta kalan ayakkabıların kokması normaldir. Özellikle yaz günlerinde ayaklar daha çok kokabilir. Kışın ise içi tüylü olan sıcak tutması amaçlı olarak tasarlanmış ayakkabılar da kokabilir. Bunu önlemek amacıyla aynı ayakkabıyı haftanın tüm günlerinde giymemek gerekir. Eğer imkan varsa iki günde bir ayakkabı değişimi yapılmalıdır. İmkan yoksa evdeki doğal yöntemlerle ayakkabı kokusu yok edilebilir.

Doğal yöntemlerle ayakkabı kokusunu yok etmek
Bir miktar karbonatı ayakkabının içine dökün. Ayakkbının her yerine ulaşabilmesi için ayakkabıyı sallayın ve bir yere koyup bir gece bekletin. Sonrasında ayakkabıyı ters çevirip sallayın.

Bir başka ayakkabı kokusunu yok etme yöntemi ise poşet çaylardır. 2-3 adet poşet çayı (ne çayı olduğu önemli değil) ayakkabının içine koyun. Bu şekilde bir gece ve ya imkan varsa daha fazla bekletin. Ayakkabının artık kokmadığını göreceksiniz.

Elbette ayakkabıların temizliğinin doğru yapılması, koku oluşumunun önlenmesi için etkili olabilen bir yöntemdir. Bunun için öncelikle kokunun sebebini bulmalısınız. Eğer ayakkabının üretiminde kullanılan malzemeden dolayı koku oluyorsa temizlik konusuna dikkat etmelisiniz. Bir diğer seçenek olarak koku nedeni ayaklarınızdan kaynaklanıyorsa bu defa farklı yöntemler uygulamanız gerekebilir. Ayakkabılar içinde kolayca üreyebilen bakteriler, bakım yapılması sayesinde önlenebilmektedir. Bunun için öncelikle ayakkabıyı giydikten sonra eve geldiğiniz açık havada ayakkabıyı havalandırmalısınız. Buna ek olarak koku çok yoğunsa tamamen giderilmesi gerekiyorsa; ayakkabı yıkanmalı ve sonrasında asıl önemli olan ayakkabının tamamen kurutulmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir