Acıyı Hissetmeme Hastalığı

Bir insan düşünün ki sıcak, soğuk gibi duyuları hissetmiyor. Normal bir insanın en ufak yerine zarar gelse acı duyacağı hisleri hissetmiyor. Duyuları beyne ileten küçük sinir uçlarının çalışmaması sebebiyle acı veya ağrı hislerinin duyulmaması hastalığına Cipa adı veriliyor.

Kayıtlı verilere göre Cipa hastalığına sahip olan dünyada yalnızca 42 kişi var ve 3 tanesi de Türkiye’de yaşıyor. Karaman’da yaşayan 9 yaşındaki Halil İbrahim Yakın bu hastalardan biri. Ailesi hastalığı ilk kez 3 aylıkken sünnet olması gerektiğinde hastaneye gittiklerinde öğrendiler. Sünnet sırasında hiçbir acı tepkisi vermeyen bebeğin çok ender görülen Cipa hastalığı olduğu ortaya çıktı.

Aynı zamanda zihinsel engelli de olan Halil İbrahim, zaman zaman dilini ısırıyor, parmaklarını yiyor. Parmakları kanamasını rağmen hiçbir acı çekmediği için parmaklarını ısırmaya devam ediyor. Yazın bacağı kırıldığı halde hissetmediği için 2 ay boyunca kırık bacakla gezer, bacağının şişmesiyle birlikte aileden birilerinin şüphelenmesiyle hastaneye gittiklerinde bacağının iltihaplandığını öğrenirler. Son anda yapılan müdahale sonucu bacak kaybedilmekten kurtulur.

Bebeklerde ilk dişlerin çıkmasıyla birlikte hastalığın anlaşılabileceği söyleniyor. Acı hissi olmadığı için dudaklar ve dil ısırılmaya başlanıyor. Yaraların iyileşebilmesi için beyne bir uyarı gönderilmesi gerekiyor ve bu uyarıya yanıt olarak da iyileşme gözleniyor. Cipa hastalarında bu durum gerçekleşmediği için de yaralar iyileşmiyor.

Halil İbrahim’in anne ve babası onu sürekli kontrol altında tutmak zorunda. Zihinsel engelli de olduğu için çevresine ve kendisine sürekli zarar veriyor. Onlar gerçekten çaresizler. Türkiye’de çok bilinmeyen bu hastalık için yeterli araştırmalar yapılmıyor. Devlet büyüklerinin de bu işe bir el atmaları gerekiyor.

Bir yorum

  1. Bir sey sorucam bu hastalik mesela kimse bana dokunuyor ve mesela ben hastayim bu hastalikdan.o bana dokununca hissetmiyicemmi ben iste surasini anlamadimda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir