Yeni Hastalık: Tüketici Hastalığı

Çok alışveriş yapıyorsunuz, ihtiyacınız olduğundan daha fazla alıyorsunuz ve buna doymuyor musunuz? Siz de tüketici hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Sürekli ve ihtiyacı olduğundan fazlasını satın almak bir hastalık haline geldi. Abartılı olarak yapılan alışveriş bir süre sonra insanları agresif hale getiriyor ve psikoloji de bu şekilde bozulmaya başlıyor.

Tüketici hastalığı en çok da cebimizi bozuyor. Almak istediklerimize artık her yerden kolayca ulaşabiliyoruz artık. Sürekli alışveriş yapılıyor ve tatmin olunamıyor. “Fazla alalım, dursun, ne olur ne olmaz” gibi düşünceler tüketici hastalığını göstermektedir. Farklı olmak için ve “başkalarında var bende niye yok” şeklinde düşünülerek satın almak da tüketici hastalığıdır. Özellikle gençlerin marka özentiliği ve çabuk sıkılgan olma durumu da bir tüketim hastalığıdır.

Vitrinde görülenlerin alınması ve yeni model bir telefonun hemen alınması, internette indirim sitelerine sürekli girmek ve ihtiyaç olmadığı halde alışveriş yapmak ve alıp bir kenara koymak da bu hastalığın belirtisidir. Alışveriş yaparken de bütçe düşünülmüyor çünkü kredi kartı ile ödeme yaparken para verilmediği düşünülmektedir.

Artık keseye göre hareket edilmemekte, reklamı görülen, yeni çıkan ürün hemen satın alınmaktadır. Bu da gelirin yetersiz kalmasına ve maddi sorunlara yol açmaktadır. Tüketici hastalığı sebebiyle psikolojik tedavi yöntemleri de mevcut olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kenan Doğulu İle Beren Saat Evlendi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın