D Vitamini Ölçümünüzü Yaptırın!

D vitamini eksikliği sıkça görülen bir durumdur. Dünyada yetişkin nüfusun %20’sinden fazlasının bu vitaminin eksikliğini yaşadığı bilinmektedir. İleri yaş kadınlarda ise bu oran %50’lere kadar çıkmaktadır. D vitamini eksikliği yaşam kalitenizi oldukça düşürmektedir.

Kendinizi halsiz hissediyorsanız D vitamini ölçümünü bir an önce yaptırmanız gerekmektedir. D vitamini ölçümünü en kolay olarak sağlık ocağına yaptırabilirsiniz.

D vitamini eksikliğinin sebeplerinden biri de D vitamini içeren gıdaların az olmasıdır. Kemiklerin güçlü olması için D vitaminine ihtiyacımız bulunuyor. D vitamini eksikliği sadece kemiklerin zayıflamasına neden olmuyor. Uzun süreli D vitamini eksikliğinin meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, kalp hastalıkları, depresyon gibi birçok ciddi hastalığı tetikliyor.

“Depresyon” ve daha hafif olarak “hüzünlü hissetme durumu” da D vitamini eksikliğinin belirtisi olabiliyor. Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülme riski artmaktadır. D vitamini eksikliği kasların zayıflamasına neden olduğu gibi başın da aşırı terlemesine neden olabiliyor.

D vitamini, Güneş, süt, peynir, tahıllar ve balık gibi gıdalarda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kansere Karşı Damardan Zerdeçal başlıklı makalemizde damardan zerdeçal tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın